28.12.11

Ciekawostki o sekundzie (a raczej o tym co się w ciągu jej trwania dzieje)





Czy wiecie, że w ciągu jednej sekundy na świecie :






  • produkowane jest 168 ton jedzenia (żeby było co zjeść, np. w MacDonaldzie),
















  • produkowane jest 3,5 rowera (ciekawe jak wygląda połówka rowera?),














  • zużywa się 979 baryłek ropy naftowej (w ciągu sekundy ?!),















  • umiera 2 ludzi (niestety),












  • rodzi się 5 dzieci (nie dziwne,że jest nas już 7 miliardów!)





























      • powstaje we wszechświecie 200 nowych gwiazd ( fajnie popatrzyć nocą na niebo, no nie?),





























      • wycinanych jest 150 drzew (jaka szkoda :( ,a wam nie żal tych drzew?) ,









      • powstaje 1,6 samochodu, (na sekundę?!)













      • 34 094 250 litrów wody przepływa przez wodospad Niagara (niewyobrażalnie dużo tej wody!),

        a także powstaje 1,5 bloga (takiego jak nasz!)?






      Wiele rzeczy dzieje się na świecie w ciągu sekundy, no nie?:)






      PS.





      I dobrze jest o tym wiedzieć !!!




      opracowała : Flower ;

      22.12.11

      Polska kolęda



      Zgodnie z tradycją po zakończeniu wieczerzy wigilijnej przychodzi czas na śpiewanie kolęd. To bardzo stary zwyczaj. Według legendy autorem był św. Franciszek z Asyżu. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV w. Śpiewaną do dziś kolędę ,,W żłobie leży" napisał największy polski kaznodzieja z przełomu XVI w. i XVII w. - ks. Piotr Skarga. Poczynając od XVII w. w kolędach polskich zaczęły pojawiać się wątki ludowe. Kolędy o takim charakterze zwane są pastorałkami. Inną cechą charakterystyczną dla polskich kolęd jest obecność wątków patrotycznych.

      20.12.11

      Wycieczka i kciuki w górę :)

      Dziś odbyła się wycieczka do Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie. Pojechała cała Nasza szkoła, razem z personelem. Dzieci od klas 0 do 6 wycieczkę sobie bardzo chwaliły. Dzieci dostały czas wolny i mogły zwiedzać piętra ciekawych wynalazków itp. Akurat trafiliśmy na Dzień Fizyki, gdzie można było brać udział w wielu wynalazkach i "dotknąć" fizyki :)
      Moja opinia:
      Wycieczka była fajna, dużo ciekawych rzeczy + mieliśmy swobodę obserwowania różnych ciekawych rzeczy! Polecam tym którzy nie byli !!

      emi.

      18.12.11

      Tydzień !

      Do ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA został tylko ... TYDZIEŃ tzn. 6 dni ;) Łuhuu !

      pozdrawiam . xd


      emi.

      10.12.11

      Odległa planeta Kepler-22b jak druga Ziemia!

      Pierwszy glob, gdzie może istnieć życie, odkryli amerykańscy badacze dzięki instrumentom Kosmicznego Teleskopu Keplera umieszczonego na orbicie. Jest to planeta Kepler-22b, która obiega gwiazdę podobną do Słońca w tzw. ekosferze - strefie warunków sprzyjających życiu, gdzie woda w stanie ciekłym może się utrzymać na powierzchni globu. Średnica planety

      Kepler-22b jest większa od ziemskiej 2,4 raza. Gwiazda, która gości układ planetarny jest oddalona od nas o 600 lat świetlnych i znajduje się pomiędzy gwiazdozbiorami Lutni i Łabędzia. Ma masę i promień niewiele mniejsze od Słońca. Gwiazda ta jest 25% ciemniejsza od naszej. Kepler-22b obiega ją w ciągu 290 dni. Ziemia okrąża Słońce w 365 dni. Odległość planety od jej gwiazdy jest zaledwie o 15% mniejsza niż dystans dzielący Ziemię od Słońca. To dlatego temperatura na powierzchni jest umiarkowana i wynosi około 22˚C oraz pozwala, aby woda

      utrzymała się w stanie płynnym. To zaś jest niezbędny warunek, aby mogło istnieć życie jakie znamy. Odkrycie to potwierdza rosnące przekonanie, że żyjemy w kosmosie pełnym życia.

      8.12.11

      Pożytki z podboju kosmosu

      O ile wiek XIX uznano wiekiem pary i elektryczności, to nasze stulecie przejdzie pewnie do historii jako epoka podboju kosmosu. I choć masowe wycieczki w przestrzeń międzygwiezdną to ciągle jeszcze pieśń przyszłości - wykorzystywanie przestrzeni kosmicznej dla naszych potrzeb stało się faktem. Po orbitach okołoziemskich krążą setki satelitów, dzięki którym supermocarstwa mogą nawzajem kontrolować swój potencjał militarny, meteorolodzy obserwować ruchy ciepłych i zimnych mas powietrza oraz śledzić przemieszczanie się cyklonów i huraganów, kartografowie sporządzać dokładniejsze niż dawniej mapy, a znajomi mieszkający na dwóch różnych półkulach błyskawicznie porozumiewać się przez telefon. Właśnie telekomunikacja jest jedną z tych dziedzin, w których pożytki płynące z wykorzystywania sputników najbardziej odczuwamy na co dzień.

      Flower;
      Już w sobotę będziecie mogli zobaczyć ozdoby naszej szkoły na choince na placu przed ratuszem.

      6.12.11

      Żarcik dnia :)

      Przez wieś jedzie motorem: Jasio, Bartosz , który strasznie się jąka i Szymek. W pewnym momencie Bartosz mówi:
      - Szy... szy... - na to Jasio:
      - Co? Szybciej? Okej, jedziemy szybciej!
      - Szy... szy...
      - Co? Jeszcze szybciej? Dobra, jedziemy jeszcze szybciej!
      - Szy... szy...
      - Jeszcze szybciej??? Człowieku, na liczniku setka i ty sie nie boisz???
      - Szy... Szy... Szymek SPADŁ!!

      Fajne zdjęcia

      Mikołajki

      Mikołajki

      Co dostaliście pod poduszkę? Pytam, bo dziś Mikołajki! Niby oczywisty dzień, ale dla niektórych może być czymś niezrozumiałym dlatego przedstawiam wam tu wytłumaczenie tego święta.

      Mikołajki – zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w Polsce, obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.
      Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia.
      W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich.
      Tradycję tę wykorzystuje się też w celach handlowych.
      Historia
      Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.
      Nazwa mikołajki pojawiła się w czasach komunizmu, na określenie miłej tradycji obdarowywania się 6 grudnia, ale z pominięciem samego świętego. Dziś nazwa ta określa zwyczaj (obecny m.in. w wielu szkołach) wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem "swojego mikołajka" czy "swojej mikołajki" (czyli osoby, którą się obdaruje).
      Zwyczaje
      W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.
      Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich, zapewne o anglosaskim rodowodzie, mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniłą pyrę (pozn. zgniły ziemniak).


      flower;

      Odpowiedź

      Co do tego zdjęcia:
      Podczas wycieczki ja, Majka, Dominika S. i kilka osób nie należących do gazetki zobaczylo konie. Podeszlimy do nich dalismy im trawkę do zjedzenia i poglaskalismy.
      Podczas glaskania Majka wypalila żart:
      -Co jest czerwone i szkodzi na zęby?-zalegla cisza-Cegla!
      Po tym dowcipie koń tylko zniżył łeb i nie dawal się glaskać.:/
      To byloby na tyle :)
      JUŻ NIEDŁUGO ŚWIĘTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      1.12.11

      Koncert Kolęd i Pastorałek.

      W naszej szkole trwają przygotowania do Koncertu Kolęd i Pastorałek. Mogą być to piosenki świąteczne - kolędy po polsku, jak i po angielsku. Osoby lub grupy z najładniejszymi wykonaniami pojadą na finał konkursu do Szkoły w Cendrowicach. ;)

      emi.