Blog jest prowadzony przez członków Klubu Aktywności Twórczej w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku. Są to redaktorzy dawnej gazetki szkolnej "Nasza". Jeśli chcesz zostać redaktorem naszego bloga, pisać i dodawać komentarze, a jesteś uczniem naszej szkoły, zapraszamy Cię w każdy piątek na siódmej lekcji. Czekamy w pracowni klasy szóstej.
30.1.12
29.1.12
Nowe tło - serca.
Wraz z nadchodzącymi Walentynkami, postanowiłam jako redaktor naczelna zmienić tło bloga. Może być ? ;)
emi.
emi.
Zbliżają się wielkimi krokami...
Wiecie co się zbliża ? Tak, tak macie racje :) WALENTYNKI! Jest to coroczne święto zakochanych, które przypada 14 lutego. Nazwa "Walentynki" pochodzi od Świętego Walentego. Oczywiście, każdy wie, że Walentynki noszą za sobą zwyczaje m.in wysyłanie listów o romantycznej treści, kupowanie i wręczanie lizaków w kształcie serduszek ważnej osobie. 14 luty stał się dniem, gdy można obdarowywać się drobnymi upominkami :)
A wy co myślicie o Walentynkach ?
emi.
Ostatni dzień ferii ... ;(
Ej mam złą wiadomość ;/ Jutro do szkoły ... Dlaczego ferie muszą być takie krótkie ?!
emi.
emi.
24.1.12
rybcia
Już możemy oglądać zdjęcia na naszej stronie szkolnej http://spczersk.edupage.org/album/? z lodowiska <3 :)
Chmura danych
W świecie komputerów coraz bardziej modnym i popularnym hasłem staje się tzw. chmura danych, czyli cloud computing. To miejsce w sieci, z punktu widzenia użytkownika bliżej nieokreślone, w którym przechowywane są wszelkie dane, np. zdjęcia, kontakty, wpisy z kalendarza, dokumenty lub aplikacje. W każdej chwili użytkownicy - pod warunkiem posiadania Internetu – mają do nich dostęp. Chmury danych wykorzystywane są zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne, usługi takie moą być darmowe lub płatne. Można tam nie tylko zapisywać dane, ale także korzystać z mocy obliczeniowej komputerów obsługujących taką chmurę. Wykorzystanie cloud computing zmniejsza koszty przechowywania danych, nie trzeba już inwestować we własne dyski lub serwery.
Dumni rodacy
Stowarzyszenie Pozytywny Atlas Polski na portalu społecznościowym Facebook zbiera informacje o wszystkim, z czego są dumni i czym mogą pochwalić się nasi rodacy. Można zgłosić to, co niepowtarzalne i warte uwagi. Są tam m.in. informacje o ludziach, o najpiękniejszych regionach, a także wiadomości z zakresu nauki. Przedsięwzięcie ma promować pozytywny wizerunek naszego kraju i Polaków.
Najciekawsze komentarze zostaną opublikowane w albumie, który będzie rozdawany gościom podczas piłkarskich mistrzostw EURO 2012.
Ile waży chmura?
Od 50 do 300 ton może ważyć chmura o objętości jednego kilometra sześciennego. Wszystko zależy od masy kropelek wody lub kryształków lodu znajdujących się w jej wnętrzu. Zwykle waha się ona od 0,05 do 0,3 grama na metr sześcienny. Jak to się dzieje, że tak olbrzymia masa nie spada nam od razu na głowę? Zawdzięczamy to prawom fizyki. W atmosferze występują ogromne masy powietrza, które stale się przemieszczają. Dopóki ich siła nośna jest większa od przyciągającej wszystko ziemskiej grawitacji, a obłok wędruje wraz z prądem wstępującym, dopóty utrzymuje się on w górze. Jeśli jednak siła ciążenia zwycięży – krople spadają w postaci deszczu lub śniegu.
Dlaczego całujemy się pod jemiołą?
…tego dokładnie nie wie nikt. Jedno jest pewne – to roślina niezwykła i od wieków czczona przez ludzi. Już Celtowie otaczali ją szczególnymi względami i ścinali złotym sierpem. Największe znaczenie jako talizman przeciwko czarom miała ta znaleziona na dębie. Zwyczaj całowania się pod jemiołą pochodzi z Anglii. Ma to gwarantować szczęście w związku. Oprócz zapewnienia powodzenia i bogactwa, krzewinka ma także moc odpędzania nieszczęścia i złych duchów. W Polsce od dawna ważne jest powiedzenie: „Bez jemioły roczek goły”. Aby zapobiec popadnięciu w biedę, należy powiesić zielone gałązki nad drzwiami wejściowymi, stołem wigilijnym i w kuchni. Nie wolno ich wyrzucać aż do przyszłych świąt Bożego Narodzenia.
23.1.12
Jemioła
Z punktu widzenia biologa, jemioła to… półpasożyt czerpiący wodę i sole mineralne z rośliny, na której się rozwija. Kwitnie od lutego do kwietnia, a owoce zawiązuje w grudniu. Są to małe, białe, przypominające perełki, kuleczki, chętnie zjadane przez jemiołuszki. Owoc wypełnia kleista maź otaczająca nasionko. To dzięki niej przyczepiają się do dzioba, a ptak , starając się ich pozbyć, ociera się o korę gałęzi. Tak „zasiana” pestka kiełkuje w maju. Jemioła wyrośnie zarówno na gałęzi drzew iglastych, jak i liściastych, ale najczęściej jednak zobaczymy ją na topolach i brzozach.
C.D.N.
C.D.N.
22.1.12
Ziemia - planeta wojen
14 500 to przybliżona liczba wojen prowadzonych na ziemi przez ludzi. Zginęło w nich w sumie około 3,5 miliarda osób. Na krwawych zmaganiach spędziliśmy niemal całą historię. Czas pokoju na świecie naukowcy oceniają łącznie zaledwie na około 300 lat. Za pierwszą udokumentowaną walkę zbrojną uważa się odnotowany w starożytnych inskrypcjach konflikt z 2700 r. p.n.e. prowadzony na terenie Sumeru (dzisiejszy Irak) pomiędzy władcą Kisz – Enmebaragesim a państwem Elam. Na niechlubne miano zbrodniarza zasłużył m.in. Juliusz Cezar. W 55 r. p.n.e., zaatakował z zaskoczenia plemiona Germanów, doprowadzając do śmierci prawdopodobnie setek tysięcy ludzi , w tym kobiet i dzieci. Najkrócej w dziejach ludzkości trwała wojna wypowiedziana 27 sierpnia 1896 roku o godzinie 9.02 przez Wielką Brytanię Sułtanowi Zanzibaru. O godzinie 9.40 było już po wszystkim. Straty po stronie brytyjskiej wyniosły: zero, a po przeciwnej około 300 zabitych i 200 rannych. Tak więc można niestety powiedzieć, że Ziemia to planeta wojen.
Nowe logowanie
Układanie obrazka zamiast wpisywania hasła to nowy sposób logowania się do systemu operacyjnego Windows 8. Zdaniem inżynierów z Microsoftu taka identyfikacja użytkowników ma być szybsza, łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza od wystukiwanej na klawiaturze poprzedniczki. Najłatwiej będzie ją stosować na jednostkach typu tablet, gdzie wodzący po ekranie palec z powodzeniem zastępuje myszkę czy laptopowy touchpad. Do logowania się można wykorzystać dowolne zdjęcie. Innowacyjne rozwiązanie trafi na rynek pod koniec 2012 roku.
Ferie ;)
Jak tam Wam mijają ferie? :D pamiętajcie, że u Nas w szkole też są organizowane ferie.
23.01 (poniedziałek) zajęcia plastyczne, które prowadzi pani J.Krawczyńska (9.00-12.00)
24.01 (wtorek) zajęcia sportowe + basen, które prowadzi A.Małek-Tobiasz (8.30-11.30)
25.01 (środa) zajęcia komputerowe, które prowadzi I.Wadas (9.00-12.00)
26.01 (czwartek) stolikowe gry logiczne prowadzi U.Wiśniewska (9.00-12.00)
27.01 (piątek) aerobik prowadzi B.Zduńczyk (9.00-12.00)
PS. Sorry, że nic nie pisałam, ale nie było mnie przy kompie. JUŻ WRÓCIŁAM ZZA ŚWIATÓW!
emi.
23.01 (poniedziałek) zajęcia plastyczne, które prowadzi pani J.Krawczyńska (9.00-12.00)
24.01 (wtorek) zajęcia sportowe + basen, które prowadzi A.Małek-Tobiasz (8.30-11.30)
25.01 (środa) zajęcia komputerowe, które prowadzi I.Wadas (9.00-12.00)
26.01 (czwartek) stolikowe gry logiczne prowadzi U.Wiśniewska (9.00-12.00)
27.01 (piątek) aerobik prowadzi B.Zduńczyk (9.00-12.00)
PS. Sorry, że nic nie pisałam, ale nie było mnie przy kompie. JUŻ WRÓCIŁAM ZZA ŚWIATÓW!
emi.
17.1.12
14.1.12
13.1.12
12.1.12
9.1.12
6.1.12
Kolorowe orszaki w święto Trzech Króli
W stolicy barwny orszak wyruszył spod Kolumny Zygmunta na Starym Mieście po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański poprowadzonej przez kardynała Kazimierza Nycza.
Wcześniej kardynał przewodniczył mszy św. pontyfikalnej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i wygłosił okolicznościową homilię.
5.1.12
Cyfry arabskie
1,2,3 itd. To znane powszechnie symbole cyfr (jeden, dwa, trzy itd.) używane w życiu codziennym i obliczeniach matematycznych niemal na całym świecie. Choć nazywane są arabskimi, tak na prawdę wraz z systemem dziesiętnym wymyślili je starożytni Hindusi. Dopiero około VII wieku n.e. przejęli je od nich Arabowie. Cyfry arabskie aż do 1202 roku n.e. nie były znane w Europie, gdzie obowiązywał system rzymski (zapis liczb za pomocą siedmiu liter I, V, X, L, C, D, M). Zmianę zawdzięczmy urodzonemu we Włoszech , ale wychowanemu i wykształconemu w Algierii Leonardowi Pisano (1170 – 1250) zwanemu Fibonacim, który opublikował niezwykle ważną dla rozwoju nauki pracę ,,Liber abaci” (,, Księga rachunków”). Dzięki niej udało się przybliżyć uczonym Starego Kontynentu wiedzę Wschodu. Co ciekawe, współczesne kraje arabskie zapisują cyfry w zupełnie inny sposób niż ten, który znamy pod tą nazwą. Ciągowi 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0 odpowiadają kolejno znaki: ١٢٣٤٥٦٧٨٩٠.
by:flower;
by:flower;
3.1.12
Fajerwerki fajne ale szkodliwe
Nowy Rok jak zwykle powitamy fajerwerkami, a szpitale jak zwykle będą ratować ofiary nieumiejętnego obchodzenia się z nimi. Jak co roku dowiemy się o urwanych palcach, rękach, nogach, uszkodzonych twarzach. Jednak to nie jedyne niebezpieczeństwo związane z używaniem sztucznych ogni. Jakie nieznane szerzej zagrożenia czają się w fajerwerkach?Niebezpieczne piękno.
Subskrybuj:
Posty (Atom)