5.1.10

Jak ułożyc Kostkę Rubika

. Najpierw przyjrzyjmy się budowie kostki. Składa się ona z sześciu jednokolorowych środków ścian bocznych, ośmiu dwukolorowych kantów i ośmiu trójkolorowych narożników i każdy z tych klocków jest niepodzielny! Tak więc na przykład układając górę kostki układamy jednocześnie pasek na czterech sąsiednich ściankach. Może jest to dla Ciebie oczywiste, ale widziałem już osoby mające trudność z ułożeniem kostki właśnie dlatego, że tego nie zauważyły. Teraz umówmy się co do oznaczeń. Proponuję nazwać ścianki następująco: czoło (C), góra (G), dół (D), lewa (L), prawa (P), tył (T), tak, jak jest to pokazane na rysunku poniżej.


Oczywiście możesz mieć inny układ kolorów - zasada jest ta sama. Ścianka na wprost Ciebie to zawsze czoło itd. Teraz umówmy się, że będziemy obracali jedynie ściankami bocznymi i będziemy takie przekształcenie zapisywali podając pierwszą literę nazwy ścianki. Obrót wykonujemy zawsze w prawo (czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara) o 90 stopni, ale w prawo tak, jakbyśmy patrzyli na tą ściankę z przodu (albo na tej ściance był położony zegar), więc musimy na to uważać szczególnie przy lewej i tylnej ściance, bo tam obrót w prawo to niekoniecznie jest to, co nam podpowiada intuicja. Obrót taki zapisujemy podając jedynie pierwszą literę nazwy ścianki (np. C lub P). Jeżeli obrót wykonujemy w lewo, to dodajemy znak ' (np. C' lub P'). Teraz podam Ci trzy przekształcenia, których musisz się niestety nauczyć. Proponuję najpierw poćwiczyć na ułożonej kostce, po każdej sekwencji cofając ruchy, żeby wrócić do pozycji wyjściowej.


Przekształcenie to zamienia miejscami trzy narożniki, nie zmienia położenia pozostałych narożników, zmienia orientację wszystkich narożników i przemieszcza kanty. A oto zapis przekształcenia: P' - T' - L' - C'

Przekształcenie to obraca trzy narożniki (zmienia ich orientację), nie zmienia orientacji pozostałych, zachowuje położenie wszystkich narożników, przemieszcza kanty. Jest to przekształcenie G - G - P - G - P' - G - P - G - G - P'

Przekształcenie to zamienia miejscami trzy kanty i nie zmienia nic poza tym na kostce! Jest to przekształcenie G - G - C - G - G - L - P' - C - C - L' - P - C' - G - G

Łatwo zauważyć, że każde kolejne przekształcenie nie psuje nam tego, co już ułożyliśmy, więc musimy kostkę układać właśnie w tej kolejności. Widzimy też, że środki ścian bocznych możemy traktować jako nieruchome i to właśnie do nich układać całą kostkę. Teraz już łatwo podać schemat układania:

1.Ustalamy sobie jakąś ściankę (np. białą) jako górna i od niej zaczynamy (tzn. tak obracamy całą kostkę w ręce, aż biały środek ścianki znajdzie się na górze).

2.Ustawiamy poprawnie (tzn. zgodnie ze środkami odpowiednich ścian bocznych) wszystkie narożniki, najpierw na ściance górnej, później na dolnej. Nie muszą być one dobrze zorientowane, ważne, żeby były na swoich miejscach. Początkowo nie jest tu potrzebne stosowanie jakichkolwiek skomplikowanych przekształceń, wystarczy rozum i wyobraźnia przestrzenna, później przyda się przekształcenie numer 1.

3.Orientujemy wszystkie narożniki zgodnie ze środkami ścian bocznych. Stosujemy tutaj wyłącznie przekształcenie 2. Po zakończeniu tej fazy powinniśmy na każdej ściance otrzymać jednobarwny X.

4.Ustawiamy na swoich miejscach wszystkie kanty, najpierw na górnej ściance, później na ściance zawartej pomiędzy ścianką górną i dolną i wreszcie na dolnej. Tutaj również bardzo przyda się wyobraźnia, a następnie przekształcenie 3. Należy unikać źle zorientowanych kantów, ale jeśli już to nam się nie uda i na dolnej ściance zostanie nam para (albo co gorsza czwórka) źle zorientowanych kantów, to można się ratować następującym przekształceniem (nie jest ono najkrótsze, ale za to przejrzyste). Wrzucamy jeden ze źle zorientowanych kantów ścianki dolnej na środkowe piętro (ściankę pomiędzy ścianką górną a dolną) za pomocą przekształcenia 3, a następnie za pomocą tego samego przekształcenia ponownie wrzucamy go na ściankę dolną, ale tak, żeby był dobrze zorientowany (to znaczy po drugiej, prostopadłej ściance bocznej) i dodatkowo tak, żeby znalazł się na miejscu drugiego źle zorientowanego klocka dolnej ścianki (musimy w tym celu odpowiednio obrócić dół). Następnie od nowa porządkujemy drugie piętro zaczynając od tego miejsca, które przestawiliśmy najpierw. Może teraz wydaje Ci się to nieco zawiłe, niemniej jednak gdy taka sytuacja Ci się przydarzy i przeanalizujesz mój opis krok po kroku, to z pewnością go zrozumiesz.

5.Gotowe! Możesz teraz podziwiać swój geniusz, który pozwolił Ci rozgryźć jedną z trudniejszych łamigłówek!
Co jeszcze? Mogę Ci tylko poradzić abyś się nie zrażał, bo pomylić się może każdy, a tu najczęściej pomyłka kończy się układaniem od początku. Zapewniam Cię, że nawet postępując krok po kroku według tego opisu ułożenie nie będzie dla Ciebie takie banalne, niemniej jednak jeśli wreszcie Ci się uda ułożyć kostkę, to każde następne ułożenie będzie już znacznie prostsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz