Muzeum Historii Polski i magazyn historyczny „Mówią wieki” zorganizowało plebiscyt na Polkę wszech czasów. W styczniu organizatorzy plebiscytu przedstawili listę 14 kandydatek. Głosować mógł każdy - przez Internet albo wysyłając pocztówkę na adres redakcji „Mówią wieki”. Internauci mieli też możliwość zaproponowania własnej kandydatury i skorzystali z niej, proponując 73 kobiety. Jedna z nich, święta Urszula Ledóchowska, zajęła nawet czwarte miejsce.
Celem plebiscytu było podkreślenie roli kobiet w dziejach Polski i zwrócenie uwagi na ich działalność wykraczającą poza stereotypy dotyczące pojmowania kobiecości.
Wszystkie kobiety biorące udział w plebiscycie mają nieprawdopodobne życiorysy i celem konkursu było też to, żeby się z nimi zapoznać.
Ja z Rodzicami głosowałam przez Internet na Marię Skłodowską-Curie, która umiała przełamać panujące wówczas poglądy na temat roli kobiety w życiu i osiągnęła więcej niż niejeden mężczyzna.
Wyniki plebiscytu na Polkę wszech czasów ogłoszono 07.03.2011r. Głos w plebiscycie oddało prawie 15 000 osób, z czego na Marię Skłodowską-Curie zagłosowało ponad 3 500
Uznając ją tym samym za Polkę wszech czasów.
Maria Skłodowska-Curie (1867 - 1934) - odkrywczyni pierwiastków rad i polon (nazwany tak na cześć Polski), dwukrotna (raz z mężem Piotrem Curie) laureatka Nagrody Nobla.
To osoba, która dzięki swojej pracy zdobyła najwyższe laury. Osoba, która była znikąd, z jakiejś Polski wyemigrowała do Francji. Tam zrobiła wielką karierę akademicką, dostała się do Akademii Francuskiej, co było dla kobiety w tamtych czasach wręcz niemożliwe. Tak samo jak my, Francuzi traktują ją jako swoją bohaterkę.
W następnym poście podam kolejne laureatki plebiscytu na Polkę wszech czasów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz