4.5.11

Centrum Nauki KOPERNIK - polecam!


Będąc pod wrażeniem ostatniego pobytu w Centrum Nauki Kopernik zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie byli do odwiedzenia tego miejsca. Centrum to jest podzielone na 6 wystaw:
-Korzenie cywilizacji.
-Bzzz!
-RE: generacja.
-Człowiek i środowisko.
-Strefa światła.
-Świat w ruchu.
W pierwszej z nich dowiemy się skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy i kim jesteśmy. Będzie to opowieść o:wynalazkach, które zmieniły świat, przełomowych datach w dziejach ludzkości, ale także o naszych dążeniach, ideach, fascynacjach, czyli o tym, co uczyniło nas ludźmi.
Następna wystawa – niebieski pagórek – jest przeznaczona dla maluchów do lat 6. Razem z rodzicami dzieciaki wąchają, nasłuchują i patrzą, znajdują ślady zwierząt i poznają życie przyrody. Wszystko to dzieje się wśród gałęzi drzewa, w chmurach i w podziemnych kryjówkach.
Kolejna wystawa dotyczy tego, co się dzieje w naszych głowach, kiedy kochamy, smucimy się, podejmujemy decyzje. Tutaj odkryjemy emocje, myśli i uczucia, które rządzą tym, jak postrzegamy świat – siebie i innych. Poznamy nie tylko różnorodność Ziemi, ale też zbadamy, co kryje wszechświat. Wstęp od lat 14, lecz za zgodą rodzica mogłam tam wejść.
Przedmiotem badań czwartej wystawy są ... sami zwiedzający i to co ich otacza. Można tu doświadczyć jak działają nasze ciała i zbadać ich sprawność. Odkryć tajemnice zmysłów i przekonać się jak my wpływamy na środowisko, a jak ono na nas.
W Strefie światła zderzają się ze sobą światło i ciemność. W tle toczy się opowieść detektywistyczna o iluzjach, optyce i promieniowaniu elektromagnetycznym.
Ostatnia galeria - Świat w ruchu – odsłania tajemnice kosmosu i mikroświata – jedną z nich jest niezaprzeczalny, choć nie zawsze uświadomiony fakt, że wszystko co nas otacza, podobnie jak my, cały czas się porusza. Pokazuje także zagadki, nad którymi wciąż głowią się uczeni.
W Centrum są jeszcze 3 ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Są to: Ogród na dachu, Park Odkrywców oraz Sklepik Science Store, w którym można kupić wiele ciekawych gier i książek na temat nauki. Architektura Ogrodu na dachu powstała z inspiracji nadwiślańskim krajobrazem. Jest porośnięty oryginalną roślinnością. Podczas spaceru ogrodowymi alejkami można podziwiać panoramę Wisły. Z kolei Park Odkrywców to zielona przestrzeń wokół budynku, idealna do wypoczynku. Na zwiedzających czekają tutaj niezwykłe instalacje i eksponaty artystyczne, pokazujące związek nauki ze sztuką. Latem będzie można zajrzeć do plenerowej galerii lub wysłuchać koncertu. Są w Centrum także nieotwarte jeszcze obiekty, a należy do nich Planetarium, które powinno zostać otwarte w czerwcu br. Na jesieni zostaną otworzone laboratoria: chemiczne, fizyczne i biologiczne oraz pracownia robo tyczna. Na zgłodniałych czeka bistro „Wiem”. Zapraszam do obejrzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz